wz
Bronislav KOTIŠBronislav KOTIŠAktualityBiografieTelevizeRozhlasDivadloOstatníTiskVideoNominace, cenyFotogalerieOdkazyRelaxVzkazník

Veselá hudba, vtipně napsané libreto a originální zápletka – to jsou Piráti z Penzance aneb Otrok povinnosti, jak zní celý titul operety, jejíž česká premiéra se odehrála v Plzni v říjnu 2006. Její autoři, libretista a textař W. S. Gilbert a skladatel Arthur Sullivan, patří k zakladatelům a hlavním představitelům anglické operety, specifického proudu ve vývoji tohoto žánru. Piráti z Penzance jsou jejich pátou operetou z celkových čtrnácti děl (u nás se nejvíce uvádělo jejich Mikádo) a zároveň jednou z nejkomičtějších.

V operetním světě zcela ojedinělý příběh nás zavádí do městečka Penzance v jihozápadní Anglii. Právě zde se setkáváme se skupinou pirátů, jejich učněm Frederikem, postarší a do něj zamilovanou vychovatelkou Ruth, která jej do učení k pirátům dala vlastně omylem, stejně jako s generálem, představujícím se rychlou komickou písní a jeho mnoha dcerami, které si pochopitelně piráti ihned chtějí vzít za ženy… Vše se ale zkomplikuje, když Frederik, který právě dosáhl 21 let, od pirátů odchází, a protože má smysl pro povinnost, chce je zničit. Proto na ně povolá policisty, ale mezitím se od Krále pirátů dozví, že se narodil 29. února, tedy na přestupný rok, a proto ještě nedosáhl 21 let, ale pouze pět a čtvrt, a musí tedy u pirátů zůstat ještě dalších 64 let, jak ho váže smlouva... Frederik váhá mezi povinností a láskou, která pochopitelně na závěr, po řadě komických výstupů policistů a jejich střetů s piráty, zvítězí…

O Gilbertovi a Sullivanovi jistý znalec prohlásil, že unikátním tajemstvím jejich operet je, že mohou být směšné a inteligentní zároveň. Často byly totiž ostrými satirami na viktoriánskou Anglii, které mnohdy zůstaly aktuální dodnes. A přesně to platí i o Pirátech z Penzance, kteří si i na našem území zaslouží náležitou pozornost.

Ochutnávka
ze hry...

foto: DJKT, Pavel Křivánek

Komické scénky, zábavná hudba, akrobatické a taneční výstupy – to vše najdete v původní muzikálové adaptaci světoznámé knihy povídek Rudyarda Kiplinga, speciálně vytvořené pro plzeňské divadlo. Její autoři, skladatel Ondřej Brousek a libretista a zároveň režisér a choreograf Radek Balaš, přinesli na scénu dobrodružný příběh chlapce, který vyrostl mezi zvířaty v indické džungli a naučil se znát jejich zákony. Zároveň je výstižným podobenstvím o vztahu člověka a světa. Indická džungle se svými tvrdými přírodními zákony až nečekaně podobá současné džungli lidské civilizace a náš příběh je příběhem lidského rodu, který je již od počátku dějin natažený jako tětiva luku mezi přírodou a civilizací.

Správce webu: kontakt

Ochutnávka
ze hry...

foto: DJKT, Pavel Křivánek

Piráti z Peranzance aneb Otrok povinnosti

 

 

Hudba:

Arthur Seymour  Sullivan

Libreto:

William S. Gilbert

Režie:

Petr Novotný

Choreografie:

Vlastimil Červ

Premiéra:

7. října 2006

Derniéra:

9. prosince 2007

Prkna:

DJKT, Komorní divadlo, Plzeň

Role:

Král pirátů

Kniha džungle

 

 

Autor předlohy:

Rudyard Kipling

Hudba:

Ondřej Brousek

Libreto:

Radek Balaš

Režie:

Radek Balaš

Choreografie:

Radek Balaš

Premiéra:

21. dubna 2007

Derniéra:

20. března 2010

Prkna:

DJKT, Komorní divadlo, Plzeň

Role:

Bálú

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                    TOPlist