wz
Bronislav KOTIŠBronislav KOTIŠAktualityBiografieTelevizeRozhlasDivadloOstatníTiskVideoNominace, cenyFotogalerieOdkazyRelaxVzkazník

Tato opereta patří k drahokamům, bez něhož se neobejde náhrdelník žádného velkého operního domu.

Netopýr byl poprvé uveden ve Vídni poprvé v roce 1874 a – světe div se – byl přijat chladně. My dnes z odstupu již víme, že je to signum výjimečnosti; na něco neobvyklého si musí publikum nějaký čas zvykat. Teprve, když Netopýr oslnivě proletěl Berlínem, byl přijat vídeňany o něco vřeleji, ale ve svém rodném městě se dočkal slávy až jako světově uznávaný titul.

V Pklzni se poprvé rozezpíval v prosinci roku 1879. Tedy pět let po Vídeňské premiéře. V první polovině dvacátého století se tento titul vracel na plzeňské jeviště ve velmi krátkých intervalech – 1902, 1905, 1908, 1910, 1914, 1924, 1925, 1931, 1934, 1938, 1942 – zřejmě vždy v jen částečně upravené původní inscenaci a s obměněným obsazením.

V poválečné době byl v Plzni Netopýr premiérován v letech 1958, 1962, 1980 a 1991. Premiérou se 26. února 2011 vrátil na plzeňské jeviště po dosud nejdelší odmlce v historii divadla – po plných 20 letech.

Správce webu: kontakt

Nenápadný komorní muzikál I LOVE YOU, YOU‘RE PERFECT, NOW CHANGE původně zřejmě vůbec nemířil k nejvyšším metám. Jeho kolébkou nebyla hvězdná Broadway, narodil se poněkud „mimo“, tedy Off-Broadway ve Westside Theatre na 43. Západní ulici, a to 1. srpna 1996. A protože na Manhattanu asi nejsou divadelní prázdniny, hojná účast dobrých Sudiček se zasloužila o to, aby do vínku dostal vše, co jen si kterýkoli muzikál (a kterýkoli divadelní kus vůbec) může přát: přízeň diváků bez rozdílu věku, stavu i vyznání, dlouhověkost a navrch okružní cestu kolem světa.

Off Broadway se tento muzikál hrál až do července 2008 a „udělal“ přes 5 tisíc repríz, čímž se stal druhým zde nejdéle hraným titulem. O jeho další expanzi dostatečně svědčí výčet následujících překladů jeho libreta do turečtiny, španělštiny, nizozemštiny, hebrejštiny, čínštiny, maďarštiny, korejštiny, italštiny, portugalštiny, němčiny, katalánštiny, finštiny a češtiny.

O českou premiéru MILUJU TĚ, ALE… se zasloužil producent a překladatel Adam Novák, odehrála se v r. 2003 v divadle Blaník na Václavském náměstí v režii Antonína Procházky. V r. 2006 převzala inscenaci pod svá křídla Komorní Fidlovačka, v r. 2008 našla útočiště v Divadle Radka Brzobohatého. Nyní Antonín Procházka připravuje její uvedení na své mateřské scéně v Plzni.

Netopýr

 

 

Hudba:

Johann Strauss ml.

Libreto:

Karl Haffner a Richar Genée

Režie:

Petr Novotný

Choreografie:

Petra Parvoničová

Premiéra:

26. února 2011

Prkna:

DJKT, Komorní divadlo, Plzeň

Role:

Dr. Falke, notář

 

Foto DJKT, Pavel Křivánek

Miluju tě, ale...

 

 

Hudba:

Jimmy Roberts

Libreto:

Joe DiPietro

Režie:

Antonín Procházka

Choreografie:

Pavel Strouhal

Premiéra:

25. září 2010

Prkna:

DJKT, Komorní divadlo, Plzeň

Role:

Muž č. 1

 

Foto DJKT, Pavel Křivánek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                    TOPlist